# Topraksız Çilek Yetiştirme
Topraksız çilek yetiştiriciliği, çileklerinizi yerden hızlı ve kolay bir şekilde almanın harika bir yoludur! Bu yöntem sadece birkaç basit malzeme kullanır ve sınırlı alana sahip olanlar veya çilek yetiştirmek için çok fazla para ve zaman harcamak istemeyenler için mükemmeldir.


Çilek bitkisi bol güneş ister, bu nedenle gün boyunca bol güneş ışığı alan bir alan seçmek önemlidir. Küf oluşumunu önlemek için iyi hava sirkülasyonu olan bir alan seçmek de önemlidir.


Bahçenizde günde en az 6 saat doğrudan güneş ışığı alan bir yer seçin. Küf oluşumunu önlemeye yardımcı olmak için bitkilerin iyi hava akışına sahip bir alanda olması gerekecektir.


Topraksız Çilek yetiştiriciliği, toprak yerine su kullanılarak bitki yetiştirme yöntemidir. Bu yöntem, toprakta bitki yetiştirmeye göre daha az emek yoğun olması ve ayrıca çok fazla alan gerektirmemesi nedeniyle birçok bahçıvan tarafından tercih edilmektedir. Bu süreçte bitkiler, bir tüp sistemi aracılığıyla yeniden sirküle edilen bir besin çözeltisi içinde büyütülür. Bununla birlikte, bu yöntemin de birçok dezavantajı vardır. Ana dezavantajlardan biri, bu yöntemi kullanarak bitkilerin büyümesi için geçen süredir. Bu yöntemle yetiştirilen bitkilerin olgunluğa erişmesi genellikle daha uzun sürer ve olgunlaştıklarında daha küçüktürler ve toprakta yetişenler kadar lezzetli olmazlar.

İkliminiz ilkbaharda çiçek açacak kadar sıcak olduğu sürece çilekler yıl boyunca yetiştirilebilir. Bitkileri tamamen olgunlaşmadan hasat etmemek önemlidir çünkü olgunlaşmamış olduklarında tadı o kadar iyi olmaz. Onları çok erken hasat etmek, bitkilerin ertesi yıl daha az meyve vermesine de neden olabilir. Kendi çileklerinizi yetiştirmek, herkesin zevk alabileceği eğlenceli ve rahatlatıcı bir hobidir. Sadece tasarruf etmenin harika bir yolu değil, aynı zamanda tüm aile ile yapılacak eğlenceli bir aktivite olabilir. Çilek yetiştirme süreci kolaydır ve çok az bakım gerektirir. Bitkilerin sadece büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sulanması gerekir.