Çilek Bitkisi

Yatırım yapmadan önce ne yapmalıyım

Yatırım öncesi ilk yapmanız gereken tabi ki önce bir araziniz olması. Bu arazinizi kiralayabilir veya satın alabilirsiniz.

Önerdiğimiz minimum 3 dönüm araziniz olması. Seranızı 2 dönüm olarak düşünüyorsanız, minimum 1 dönümde yani 1000 m²'de boş yerinizin olması gerekmektedir.

Çünkü sizin topraksız çilek seranız artık bir işletme ve hatta fabrika. Boş yerlere otomasyon, depo, ısıtıcı gibi bir çok yan yapılar gelecektir.

Topraksız Çilek serası için arazim var daha sonrası için nasıl ilerlemeliyim

Araziniz var ise, ikinci planda, su analizi. Su analizi topraksız tarım için çok önemlidir. Arazinizde eğer şebeke suyu varsa, bunu tercih etmiyoruz. Şebeke yani şehir sularında klor bulunur, klor canlığı öldüren bir kimyasaldır ve bitkilere klorlu su verilmez.

Onun için mümkünse yeraltı sularını tercih ediyoruz. Yer altı sularında ise kireç seviyesi az ve çözünmüş mineral seviyesi düşük sular en ideal sulardır. Bunu öğrenmek için suyunuzu mutlaka yetkili bir laboratuvarda analiz ettirmelisiniz.

Suyumun kalitesi olumlu çıkmadı, ne yapmalıyım ?

Suyunuz eğer 0.5 EC den yüksek ise topraksız tarıma çok uygun bir su olmayabilir. Yani içindeki çözünmüş mineral oranı fazladır. Çilek fazla tuzluluğu sevmez, bu yüzden ters ozmos sistemleri ile suyunuzun çözünmüş minerallerini süzmeniz gerekmektedir.

Ters ozmos ile temizlenen ve fazla minerallerinden arınan suyunuz (0.2 EC seviyelerine çekebilirsiniz) artık topraksız tarım çilek için uygundur.

EC seviyem düşük fakat kireç oranım fazla, ne yapabilirim?

Bu durumda suyunuzun çıkışına elektromanyetik kireç parçalayıcı ürünlerden takarak, bikarbonatı parçalayabilir ve bitkilerin kullanacağı bir seviyeye getirebilirsiniz. Yine suyunuzu mutlaka yetkili bir laboratuvarda analiz ettirmelisiniz.

Suyum uygun elektrik ihtiyacım ne kadar olur ?

Elektirik ihtiyacınız çok yüksek değildir. Sulama esnasında 5,5 beygirlik bir su motoru yaklaşık 4-5 dönüme kadar olan bir serayı rahatlıkla sulayabilir.

Tüm 5 dönüme aynı anda sulama girmeyeceğiniz için, yüksek akım çeken yüksek beygirli su motorları kullanmaya ihtiyacınız yoktur.

Yatırıma hazırım şimdi ne yapmalıyım?

Suyunuz ve elektriğiniz hazır ise, bizimle iletişime geçip fizibilite raporunuzu alabilirsiniz. Yatırım yapacağınız arazi mümkünse vadide olmasın, güneşlenmesi yüksek olsun.

Engebeli veya eğimi çok yüksek araziler, sulama sistemleri için dezavantaj yaratacağından risklidir. Mutlaka arazinin tesviyesi yapılması gerekmektedir.

Fizibilite raporunuz ile bir sene içerisinde ne kadar yatırımdan ortalama ne kadar para kazanabileceğinizi tablo üzerinden analiz ediyoruz ve size sunuyoruz. Bu raporu almak ücretsizdir.

Tamamen özvarlığım ile yatırım yapabilecek durumum yok

Ülkemizde bir çok yatırımcı Ziraat Bankası destek kredileri ile yatırım yapmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmeniz için gerekli evrakları ve fizibilite raporunu biz sizin için sağlıyoruz ve danışmanlık sürecinde hep yanınızda oluyoruz.

Hazır seram var, yeni bir sera yaptırmak zorunda mıyım?

Hazır seranız varsa, seranızı topraksız tarım çilek uzmanları tarafından analiz ettirmelisiniz. Bir kaç eklenti veya iyileştirme ile, hazır seranızda sizde topraksız çilek yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Fakat, Ziraat Bankası kredisi ile bu sistemi kurmak istiyorsanız, mutlaka sıfırdan bir sera yapmanız gerekmektedir. “Ziraat Bankası örtü altı kredi desteği” ismi ile geçen bu destek, sıfır yapılan seralar için geçerlidir.

Hibe destekleri yok mudur?

Bildiğimiz kadarıyla KOSGEB girişimcilik hibe destekleri haricinde topraksız tarım seraları için herhangi bir hibe desteği bulunmamaktadır.

TKDK’nın farklı konularda örtü altı sistemler için hibe destekleri bulunabilmektedir. Destek içerikleri her sene yenilenmektedir. Bununla ilgili olarak yetkili bir destek firması ile görüşebilirsiniz.

İnşaata ve yatırıma ne zaman karar vermeliyim?

Sera inşaatınız genellikle 3 ila 4 ay arasında olmaktadır. 15-20 gün arasında da devreye alma süresini katarsak, en iyi ihtimal ile 4 buçuk ay öncesinde inşaata ve arazi tesviyesine başlanmalıdır.

Topraksız çilek yetiştiriciliğinin dikim zamanı genellikle Eylül-Ekim aylarıdır. Erkencilik istenen bu yetiştiricilikte, Ocak ve Şubat aylarında hasata başlamak için mutlaka Eylül ayında fidanlarınızı dikmeniz gerekmektedir.

Her sene fidemi değiştirmek zorunda mıyım?

Eğer Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştiricilik yapıyorsanız, kışın fidenizi çalıştırabildiğiniz için fidenizi her sene yenilemeniz gerekmektedir. Kışın uykuya yatmayan ve soğuklamasını almayan fideniz, ikinci seneye kalınca verim düşüklüğüne yol açacabilir.

İç Anadolu, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu bölgesi gibi bölgelerde ise, kış şartları ağır geçtiği için, kışın fidelerinizi çalıştırmayarak soğuklama ihtiyacını gidermiş olursunuz.

Böylece fidelerinizi yaklaşık 3 sene boyunca sökmeden kullanabilirsiniz. Soğuk bölgelerde genellikle nötr gün çilek fideleri seçilirken, kışları ılık geçen bölgelerde ise kısa gün bitkileri seçilmektedir.

Topraksız Tarım Çilek tesisinde kaç kişi çalıştırmak zorundayım?

Topraksız tarım çilek, işçiliği topraklı tarıma göre çok daha kolay ve rahat bir tarımdır. Bu yüzden topraklı tarıma göre daha az işçilik olacaktır. 2 Dönüme 7/24 olacak şekilde 1 kişi olabilir. 7/24 biri olmalı mıdır derseniz, evet olmalıdır.

Seranızda yani işletmenizde her türlü ihtimale karşı mutlaka 7/24 birini istihdam etmelisiniz. Onun dışında günlük rutin işler için, 2 dönüme 1 kişi gelecek şekilde çalışan istihdam etmelisiniz.

Mesela 8 dönümlük bir tesis için 4 kişi istihdam ederseniz, işleriniz çok hızlı ve rahat bir şekilde ilerleyecektir.

Satış konusunda pazar bulmada sorun yaşar mıyım?

Çilek çok talep edilen bir meyvedir. Pazar sorunu kesinlikle yaşamazsınız. Özellikle erkencilik sağladığınız zaman yüksek fiyatlardan satabilirsiniz. Pazarda, özellikle ihracatta en çok aranan çilek çeşidi Sabrina’dır.

Sabrina, uzun raf ömrü, erkenciliği ve parlak kırmızı rengi ile albenisi olan çok güzel bir türdür. Kısa gün çeşididir. Gerekli şartlar sağlandığı zaman Ocak aylarında hasata başlayabilir ve rahatlıkla Türkiye’nin komşu ülkelerine ihracat yapabilirsiniz.

Claros Farm olarak, ihracat kısmında da size destek oluyoruz. Dilerseniz alım garantili olarak tesis kurulumu yapıyoruz ve erkencilik yaptığınız meyvelerin alımını yaparak yurtdışına ihraç ediyor ve ülke ekonomisine destek oluyoruz.

Topraksız Tarımda tarım ilacı kullanılıyor mu?

Topraksız tarım, ne kadar toprak kullanılmasada canlılığın olduğu bir ortamdır. Ve maalesef ne kadar dış ortamdan bağımsız, steril bir ortam sağlasakta, canlılığın olduğu her ortamda mutlaka anti-canlılar yani virüs-bakteri ve fungusitler yani zararlı mantarlarda olmaktadır.

Bunların bir çoğuyla sağlıklı bitkiler yetiştirerek ve yararlı bakteri popülasyonunu çoğaltarak mücadele ediyoruz, fakat mücadele edemeyeceğimiz dönemlerde çileğe ruhsatlı olan ve yarılanma ömürlerine dikkat ettiğimiz ilaçlar kullanıyoruz.

2021-2022 sezonunda Claros Farm olarak, ilacı minimize ettik ve yararlı böcekler ile zararlı böcek popülasyonunu düşürmeye çalıştık. Bunların en başında uğur böcekleri gelmektedir.

Uğur böcekleri, özellikle kırmızı örümcek, yaprak biti ve trips gibi zararlıların en büyük düşmanıdır. Bu deneysel çalışmamız üzerine ArGe yapmaya devam ediyoruz.

Başka meyveler veya sebzelerde topraksız olarak yetiştirebilir mi?

Çilek dünyada en çok tüketilen ve bir çok farklı ürüne dönüştürebilen bir meyve. Örnek vermek gerekirse, pastacılık sektörü, waffle sektörü, yoğurt ve zayıflama ürünleri, reçel, kurutulmuş çilek, kozmetik sanayii ve daha bir çok farklı alanda çilek kullanılmaktadır. Yılın her mevsimi ve her zaman çileğe ihtiyaç vardır ve elinizde bulunan taze çilek hiç bir zaman satılmama gibi bir durumu yoktur.

Topraksız tarımla, bir çok sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse marul, fesleğen, roka, dereotu gibi kısa sürede yetişen ve çok tüketilen bitkiler akan ve durağan su kültürü ile yetişir.Onun dışında, yaban mersini (blueberry), gojiberry, aronia, kavun, domates meyve ve sebzelerde topraksız tarımda, cocopeat ortamında yetişmektedir. Bunlar arasında ülkemiz için yetiştirmesi karlı olan ürünler çilek ve yaban mersini diyebiliriz. Buradaki meyve ve sebze yetiştirmesini seçmek tamamen yatırımcının isteği, alan arazi durumu, iklim koşullarına bağlıdır.

Organik Sertifikalı olarak topraksız tarım yetiştiriciliği yapılabilir mi?

Topraksız tarıma maalesef organik sertifika verilmemektedir. Fakat İyi Tarım Uygulamaları sertifikası alabilirsiniz.

İyi Tarım Uygulamaları sertifikasını almak için Claros Farm olarak sizlere destek olmaktayız.

Daha detaylı bilgi için hemen iletişim bilgilerinizi gönderin, size ulaşalım.
KISA KISA TOPRAKSIZ TARIM


Daha Hızlı Büyüme ve Eşit Hasat

Optimize ve kontrollü bir beslenme planı ile, hasat süresini çok daha fazla kısaltırsınız. Ayrıca üretim alanınızın her yerinden aynı kalibrede ve kalitede ortak mahsül toplarsınız.

Düşük su ve Gübre kullanımı

Topraksız tarım, klasik tarıma göre en az %50 en fazla %90'a kadar daha az su kullanır. Toprakta yapılan tarımda kullanılan suyun fazlalığı ya yeraltı sularına karışır yada buharlaşarak kaybolur. Su kullanımının ne kadarı bitkiler tarafından alındığı kontrol edilemez. Aynı şekilde gübre kullanımıda yüksektir. Klasik topraklı tarımda kullanılan besin ve gübrelerin ne kadarı bitki tarafından kullanıldı ne kadarı yer altı sularına karıştı bilinemez. Fakat topraksız tarımda her saat ve her gün drenaj suları ölçümlenerek gübre miktarı analiz edilir ve yeni gübreleme ona göre ayarlanır.

Controlled Environment Agriculture (CEA)

Tüm gelişmiş ülkelerin geçtiği kontrollü tarım yöntemi. CEA, bir çiftliğin büyüyen ortamındaki sıcaklığı, nemi, hava akışını ve ışığı optimize eden bir tarım yöntemidir. Seralar veya kapalı dikey çiftlikler kullanarak çalışan yetiştiriciler, dünyanın her yerinde yılın 365 günü en uygun yetiştirme koşullarını yaratabilir. Topraksız tarım genellikle bu şekilde uygulanır. Kontrollü bir ortamda büyümek aynı zamanda bir çiftliğin mahsul zamanlamasını tahmin etme, yüksek kaliteli bitkiler yetiştirme ve yüksek gıda güvenliği standartlarını koruma yeteneğini de büyük ölçüde geliştirir.

Lokasyon Bağımsızlığı ve Alandan Tasarruf

Topraksız Tarım'da yetişen mahsüllerin teslimatı karbon ayak izini azaltarak ve ürünün tazeliğini artırarak son tüketiciye önemli ölçüde daha yakın olabilir. Mesela büyük şehirler yakın fakat verimsiz topraklarda istenilen mahsüller yetiştirilerek, lojistikten tasarruf edilir. Toprak verimliliğine bağımlılık olmadığı için bu tür yetiştirme her yerde yapılabilir.Ayrıca topraksız tarım/dikey tarım, klasik tarıma göre, aynı alanda yetiştirilen mahsül sayısı karşılaştırılırsa, az 4 kat en fazla 7 kat daha fazla mahsül yetiştirilebilir. Örnek olarak çilek üretiminde, topraklı tarımda 1 dönümde 6000 çilek fidanı yetiştirilirken, topraksız tarımda 1 dönümde 23.000 kadar fidan yetiştirilebilmektedir.

Düşük su ve Gübre kullanımı

Topraksız tarım, klasik tarıma göre en az %50 en fazla %90'a kadar daha az su kullanır. Toprakta yapılan tarımda kullanılan suyun fazlalığı ya yeraltı sularına karışır yada buharlaşarak kaybolur. Su kullanımının ne kadarı bitkiler tarafından alındığı kontrol edilemez. Aynı şekilde gübre kullanımıda yüksektir. Klasik topraklı tarımda kullanılan besin ve gübrelerin ne kadarı bitki tarafından kullanıldı ne kadarı yer altı sularına karıştı bilinemez. Fakat topraksız tarımda her saat ve her gün drenaj suları ölçümlenerek gübre miktarı analiz edilir ve yeni gübreleme ona göre ayarlanır.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.